Neden Biz?

no8_logoİleri görüşlü firmalara özel dijital strateji geliştirme, dönüşüm oranını artırma, online markalaşma, reklam ve analiz yöntemleri.

Çalışmalarımızdaki ana tema; müşterilerimiz ve diğer çözüm ortaklarımız ile şeffaf, dürüst, karşılıklı güven ve ileriye dönük uzun soluklu çalışma prensiplidir.

Son Tweet’ler

Twitter'da takip edin

Bültenimize Kaydolun!

Sektörel gelişmeler, interaktif haberler ve bizden haberdar olabilmek için, mail bültenimize kaydolun.


İletişim

Alan Adı Sorgulama

Google Maps “Street View” Özelliği Artık Türkiye’de!

11 Ocak 2016/0/0
Home / Blog / Genel / Google Maps “Street View” Özelliği Artık Türkiye’de!

Google’ın alt servislerinden Maps’in, en sevilen özelliği “Street View“, yani “Sokak Görünümü” artık Türkiye’de aktif…

Dünyanın en çok kullanılan online harita servisi olan Google Maps, 360° fotoğraflardan oluşan ve sokaklarda sanal gezinti yapmaya olanak sağlayan “Street View” özelliğini Türkiye’de hizmete sundu.

Street view Türkiye

Street View Kullanımı

Google Maps’de herhangi bir yeri aradığınızda, sağ alt tarafta yer alan insan simgesini tıklıyorsunuz ve Google’ın kaydettiği yani Street View özelliği aktif olan caddeleri mavi renkli olarak sizlere sunuyor. İstediğiniz caddeyi tıklayarak o cadde üzerinde panoramik çekimlerden oluşan sanal tur’a girmiş oluyor ve ok tuşlarını izleyerek caddede yürüyormuş gibi ilerleme imkanı buluyorsunuz.

Güneydoğu bölgesi hariç, Türkiye’nin büyük bir çoğunluğunu görüntüleme imkanı sunan bu uygulama, aslında Google’ın anlık bir atılımı değil, aksine 1 yılı aşkın süredir yürüttüğü altyapı ve çekimlerinin bir ürünü. İlk önce bir süre Türkiye’de çalışmalarını yürüten Google iş ilanı açarak, Türkiye’yi karış karış dolaşacak çalışanlar almıştı. Bunun sebebi ise görüntülerin, bu çekimler için özel hazırlanmış araçlar, kameralı çanta, street view troleyi, karmobili ve üç tekerlekli aracını kullanıp şehir şehir gezerek caddelerin panoramik görüntülerinin alınacak olmasıydı.

Panoramik Sokak Çekimleri

Google Street View çalışanları 18km ağırlığında, 15 kameralı özel bir çanta kullandı.Her 2.5 saniyede bir panoramik fotoğraf çeken bu makinalarda kullanılan lens ise özel yapım 5.1mm. Bunun yanı sıra cihaz üzerinde 1 ileri seviye GPS anteni, lensleri buğulanmadan koruyan özel ekipmanlar, güç ve veri kablosu bulunuyor. Türkiye’nin dört bir yanından çekilen bu görüntüler GPS etikeri ile Google Genel Merkezine gönderildi. Merkezde GPS etiketleri dikkate alınarak işlenerek sanal tura çevrildi ve Maps’e eklendi.

Büyük şirketler arasında popüler hale gelen her hizmete ayrı mobil uygulama geleneğine, Street View’de de devam eden Google, Android ve iOS uygulamalarını da eş zamanlı olarak kullanıcılarına sundu.

Navigation

Add comment